Gdzie można sprzedawać swoje prace?

Od jakiegoś czasu spotykam się z pytaniem, czy można sprzedawać swoje prace bez posiadania działalności gospodarczej. Odpowiedź jest bardzo prosta - tak można. Dostajemy taką możliwość od wielu galerii internetowych, którym udostępniamy prace na zasadzie licencji. My dostarczamy plik, a galeria zajmuje się zarówno wydrukiem i dostarczeniem wydruku do klienta oraz kontaktem z nim.
Myślę, że dla wielu osób jest dość wygodna forma współpracy.

Polskie strony - być może jest ich znaczenie więcej uzupełnię listę, jeżeli takowe się znajdą.

Pierwsza galeria to gurupa.pl
Dostajemy tutaj dwie możliwości - możemy naszą galerię zrobić zamkniętą i zamawiać nasze prace dla siebie lub nadać galerii charakter otwarty i każdy kto będzie miał ochotę może nabyć nasze projekty. Marża automatycznie jest ustawiona na 20% jednak mamy możliwość jej modyfikacji. Możemy prace również ustawić jako limitowaną wersję. Prace są opatrzone hologramem. Dostępne są jako canvasy i tapety w popularnych rozmiarach - jednak tutaj też mamy możliwość dostosowania zamówienia indywidualnie. Na serwer wgrywamy prace w dwóch rozmiarach - mniejsze to prezentowania w galerii i większe, z których powstaną wydruki - limit 60MB. Prace są akceptowane przez moderatora. Mamy możliwość wgrania własnego zdjęcia i umieszczenia biografii. Myślę, że warto wspomnieć iż partnerem galerii jest Westwing.

Druga galeria to ajzo.pl
Galeria funkcjonuje na zasadzie sklepu, jednak my dostarczamy jedynie grafiki/zdjęcia, których reprodukcją i dystrybucją zajmuję się właściciel galerii. Prace udostępniamy na zasadzie licencji - dodatkowo sporządzana jest umowa, którą musimy wydrukować, wypełnić i odesłać pod wskazany adres - dopiero po jej podpisaniu będziemy mogli aktywnie sprzedawać produkty. Aby przyspieszyć ten proces możemy umowę zeskanować i wysłać pod wskazany przy procesie rejestracji adres mailowy. Na początek dostajemy miejsce na 5 prac, z których tworzymy produkty - a jest ich masa - obrazy, plakaty, tapety, dyptyki, tryptyki, kaskady. Po utworzeniu produktów z wgranych 5 prac wysyłamy je do weryfikacji, jeżeli prace ją przejdą możemy otrzymać więcej miejsca na prace i wyższą prowizję od sprzedaży - tutaj marży nie mamy ustalanej procentowo, a kwotowo na najniższym statusie - czyli tych pięciu pracach marża wynosi 8zł, potem im wyższy status - tym wyższa marża. Jej górna granica to kwota 50zł. Do dyspozycji mamy oprócz biografii i naszego zdjęcia - nagłówek oraz subdomenę. Proces rejestracji przebiegł bardzo szybko w jeden dzień.

Kolejna galeria to Box4Art
Formaty są dwa A4 lub A3 oprawione w aluminiową ramę. Tutaj wgrywamy tylko prace, nie mamy czegoś takiego jak biografia, czy profil autora, jednak prace są oczywiście podpisane. Cenę ustalamy indywidualnie. Nie ma ograniczeń co do liczby oferowanych do sprzedaży prac. 

Niedawno odkryłam monolitart  nie posiadam tam "jeszcze" konta, więc nie mogę odnieść się do funkcjonowania galerii. Oferowane wydruki są w formatach B1 i B2. Jest tutaj możliwość posiadania zarówno opisu jak i zdjęcia profilowego.70% ceny, którą ustalimy trafia do naszej kieszeni - ustalana cena nie może być jednak niższa niż 50zł. Rejestracja przebiega poprzez wykonanie mikroprzelewu na konto galerii w celu potwierdzenia naszej tożsamości, kwota mikroprzelewu po potwierdzeniu tożsamości zostanie zwrócona na nasze konto. 

Liveheroes jest to strona, która oferowała do sprzedaży nasze projekty na odzieży i dodatkach. Jednak od niedawna możemy tam również sprzedawać plakaty w ramach i bez, canvasy. Tutaj regulamin prowizji jest trochę bardziej złożony. Jest to polska strona jednak dystrybuuje na cały świat i nawigacja automatycznie jest w języku angielskim, jednak możemy język domyślny ustawić na polski.  Jesteśmy nazwani Partnerem Sprzedawcy - Sprzedawca przyznaje nam kredyty, które są uzależnione od wartości sprzedaży naszego produktu np. jeżeli Klient zakupi towar o wartości 30€, Partner otrzyma 20% ceny towaru, tj. 60 kredytów czyli 6€ (1 kredyt = 0,10€).  Transfer pieniędzy odbywa się za pomocą Paypal po uzyskaniu 250 kredytów.  Dostajemy miejsce na swój baner, opis etc.Tutaj muszę wspomnieć, że jest to strona, z której mimo braku jakiejkolwiek reklamy co jakiś czas uzyskuję wypłaty. 

Fineartamerica.com galeria, na której można oferować do sprzedaży nie tylko reprodukcje, ale i oryginalne prace. Ustalamy kwotę indywidualnie - do przyjętej przez portal podstawy dodajemy kwotę, którą chcemy uzyskać ze sprzedaży. Jednak aby sprzedaż była realna dodawana przez nas kwota nie może być wysoka, ponieważ podstawa ceny nie jest niska. Poziomy podstawy są różne, w zależności od typu produktu. Jest to ogromny portal, mamy tutaj różne grupy użytkowników co za tym idzie ciężko wybić się z pośród ogromnej ilości prac jednak nie jest to niemożliwe. Jedyne co mi się nie podoba, to brak możliwości wyłączenia dostępności naszych prac na odzieży czy dodatkach, a być może ja nie potrafię tej funkcjonalności odnaleźć. Jest miejsce na biografię, zdjęcie.

Society6 jak w poprzednim przypadku swoją prowizję dodajemy do postawy oferowanej przez portal.
Podstawy również nie są niskie, więc prowizja również nie może być wysoka, aby sprzedaż była realna. Dostajemy miejsce na banner i nasze zdjęcie. Inni użytkownicy "promują" naszą pracę. Są tutaj osoby śledzące naszą pracę. Również mimo braku reklamy udaje mi się uzyskać sprzedaż.

Redbubble i Artflakes pod względem funkcjonalności obie strony są do siebie podobne. Mamy śledzących użytkowników komentujących nasze prace. Jednak na Redbubble oprócz wydruków reprodukcji możemy udostępnić nasze prace jako nadruki na odzież czy dodatki do niej czy do domu - możemy, ale nie musimy. Na Artflakes naszą marżę ustalamy procentowo. Na Redbubble wszystko było - obecnie niestety nie wiem ponieważ ilekroć próbuję coś na tej stronie zrobić mają jakiś błąd - wszystko ustalane odgórnie. Oba portale mają problemy z wgrywaniem prac, zawieszają się dość często. Być może problemem są serwery niedostosowane do ilości użytkowników. Na obu portalach udaję się mi czasem coś sprzedać.

I mój ulubieniec jeżeli chodzi i przejrzystość, funkcjonalność i intuicyjność - mimo iż jestem tam bardzo krótko i nie wiem jak będzie się kształtowała sprzedaż - Curioos. Otrzymałam tam zaproszenie od jednego z kuratorów i bardzo mi się podoba mimo iż nie ma możliwości korekty kadru pracy. Wgrywamy pracę i po wgraniu mamy możliwość indywidualnych ustawień co do sprzedaży reprodukcji - jeżeli praca będzie limitowana tylko dla tej galerii otrzymamy 20% od sprzedaży, jednak przy nie limitowanej sprzedaży marża spadnie do 10%. Jako jedyna ze znanych mi internetowych galerii oferuje produkt nazwany DISK - praca jest drukowana na dysku. Do każdej pracy możemy wgrywać osobną sygnaturę, która w zależności od jasności wydruku będzie albo biała albo czarna. Dodatkowo do każdej wgranej pracy generuje się osobna umowa licencyjna. Po wgraniu pracy przenosimy się do "Sharing Center" i mamy możliwość generowania wizualizacji naszych prac na różnych typach produktów i udostępniania ich z tego poziomu na portalach społecznościowych. Generują się również tagi, które możemy wykorzystać przy dodawaniu pracy na INSTAGRAM. Kiedy dostępne są promocje, możemy wygenerować wizualizację z naniesionym tekstem promocyjnym. Tutaj również mamy innych użytkowników, którzy mają możliwość polubienia naszej pracy i śledzenia naszych poczynań. Po tygodniu użytkowania udało mi się uzyskać promocję przez kuratorów strony, więc zauważają nowych użytkowników. Jest też banner, profilówka i bio - jak w sklepie internetowym. 

Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać saatchiart.com - sprzedawać można oryginalne prace, limitowane reprodukcje w ilości bodajże 20szt. oraz zwykłe reprodukcje. Ceny oryginalnych prac ustala się oczywiście indywidualnie - co do zwykłych reprodukcji są one narzucane odgórnie. Nie wiem jak ze sprzedażą czuję się zbyt maluczka do próbowania swoich sił - posiadam konto, jednak nie udostępniam prac do sprzedaży.

Ostatni ze znanych mi portali - najrzadziej przeze mnie użytkowany inprnt.com. Możemy prowadzić sprzedaż dwóch rodzajów reprodukcje lub futerały do telefonów i tabletów. Cena jest ustalona odgórnie. Portal organizuje promocje wybranych przez siebie artystów. Proces rejestracji z tego co pamiętam polegał na wgraniu testowych prac i w ciągu paru chyba dni dostałam akceptację. 

Mam nadzieję, że post się komuś przyda!
A.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz